660-448-369

Historia rasy

Wyżeł weimarski – historia rasy

Nazwa rasy pochodzi od dworu książąt weimarskich, gdzie rasa ta została stworzona. Znawcy przypisują tej rasie francuskich przodków, co do końca nie zostało potwierdzone. Na pewno jednak faktem jest, że wyżeł weimarski to prawdziwy dżentelmen wśród psów myśliwskich. 

Przodek dzisiejszych wyżłów weimarskich powstał prawdopodobnie około XIII wieku przez skrzyżowanie chartów arabskich, które zostały  przywiezione z wypraw krzyżowych, z psem św. Huberta (bloodhoundem). Istnieje jednak domniemanie, iż wyżeł weimarski jest produktem czysto niemieckim, wielu kynologów uważa również, że mógł on zostać wyhodowany z krótkowłosej odmiany wyżła niemieckiego.
W XVIII wieku hodowlą weimarów zainteresował się Wielki Książę Karl-August von Sachsen-Weimar. Przypadły mu do gustu elegancka sylwetka i bursztynowe oczy tych psów, nie ma wątpliwości, że swój dzisiejszy wygląd wyżeł weimarski zawdzięcza przede wszystkim książęcej pasji. Niestety, nawet Wielki Książę nie mógł zapobiec temu, by po jego śmierci psy poszły znów w zapomnienie.
Dopiero niemiecki cesarz Wilhelm I ponownie wydobył weimary na światło dzienne. Poznał się na niecodziennych zaletach tej szlachetnej rasy i wiedział, jak przysporzyć jej popularności – wydał edykt, zgodnie z którym właścicielem wyżła weimarskiego mógł być tylko ten, kto mógł wykazać się szlacheckim pochodzeniem od co najmniej 4 pokoleń! W ten sposób nie dostał weimara nawet Bismarck.
Prawdziwą karierę wyżeł weimarski zrobił dopiero w dwudziestym wieku. W 1897 roku w Berlinie powołano „Stowarzyszenie na rzecz hodowli srebrno-szarych wyżłów weimarskich” i od tej pory miłośnicy rasy nie musieli się już martwić o jej losy. Bardzo szczegółowy wzorzec rasy opracowano już w 1925 roku, ale przyjęto go dopiero w 1969. Do ogromnej popularności za Oceanem psów tej rasy przyczynił się jeden z prezydentów USA, który otrzymał w prezencie weimara, z którym nie rozstawał się nawet podczas oficjalnych wystąpień i którego zalety myśliwskie wychwalał publicznie

Zainteresowanie rasą w naszym kraju wciąż rośnie. Coraz częściej poza konkursami pracy czy na łowiskach, spotykamy je na wystawach, konkursach psich sportów, czy jako psy pracujące. Wyżeł weimarski jest psem nadającym się zarówno dla myśliwego, jak i dla zwykłego, szarego i niepolującego człowieka. Są wspaniałymi towarzyszami zabaw dla dzieci, ich niespożyta energia czyni z nich idealne psy dla miłośników wszelakich sportów: jazdy rowerowej, konnej, pływania.